Egyrészt nagyon nincs kedvem tanulni, másrészt tényleg nem árt részletezni ezt a képet, mert itt elég nagy kultusza van, nem ok nélkül, tegyük hozzá. Nem sok mindenre emlékszem, de csak összeszedem:
Az éjjeli őrjárat címet nem a festő adta, A lövészegylet kivonulása lehetett az igazi. A kép felső részén fel vannak sorolva a képen látható személyek neve, kicsit később került rá a névsor. Talán nem is ő festette rá, de erre már nem emlékszem. Feltételezik, hogy saját magát is ráfestette, a háttérben egy alak pipeskedik, csak a szeme látszik ki. Mivel éjjel van, kicsit furcsa a lány alak a képen, állítólag ő volt a festő első felesége. Az alakok egyenként álltak modellt, a művész rakta így egybe.
A kép többször sérült. A haborút túlélte, de valamikor amikor elszállították egy kis darabot levágtak belőle, a másolatokból tudják, hogy valamikor hosszabb volt. Aztán a hetvenes években a kép találkozott egy nem éppen ép elméjű tanárral, aki kissé összeszabdalta... sikerült a rekonstruálás, bár egy helyen a kutya hátán még látszik a nyoma.
A termben kiállították azokat a fegyverek tipusokat, dárdákat amiket a képen is lehet látni. Nem tudom, hogy említettem e már, de a korábbi képeim között ott van, hogy 2 orosz szobrász kiönötte a figurákat, és beállították a kép szerint őket a Rembrand téren. Na, azt sem szabad kihagyni. Lenyűgöző.
A múzeum boltjában, meg a városban is lehet kapni, kis night watch figuráktól kezdve, póló, táska, bögre... ilyennel még nem találkoztam. Szép kis ipar épült a múzeumokra.